Quantcast
Channel: MedOverNet
Viewing all 10058 articles
Browse latest View live

Re: nosečniški diabetes

$
0
0
Pozdravljeni,
v kolikor bi bila moja pacientka, bi vam svetovala nekoliko poostriti prehrano. Jaz običajno sprešujem pacientke, kako same ocenjujejo držanje diete od 1 do 5 (1 najmanj, 5 tako, kot jim je svetovala dietetičarka na srečanju o prehrani) in jim nato svetujem pojačanje na primer za 1 točko. Enako svetujem tudi vam. V kolikor nimate prepovedi gibanja s strani ginekologa, vam svetujem tudi več telesne dejavnosti. S telesno dejavnostjo zelo veliko naredite pri uravnavanju krvnega sladkorja.
Lepo se imejte
Karmen Janša

Re: prvi znaki

$
0
0
Pozdravljeni,
najprej je potrebno vprašati, od kdaj imate doma testne lističe za merilnik, kako so bili hranjeni in koliko so stari? Vrednosti, ki ste jih izmerili so namreč povišane in govorijo za sladkorno bolezen. Glede na povedano, da ste po porodu, da niste imeli nosečniške sladkorne bolezni in da ste telesno dejavni in da pazite na prehrano, je potrebno krvni sladkor obvezno preveriti pri osebnem zdravniku iz venozne krvi. Šele takrat boste vedeli, kaj se v resnici dogaja. Vrednosti so namreč take, da je potrebno preveriti merilnik in postaviti ali ovreči diagnozo sladkorne bolezni. V koliko so povišene vrednosti krvnega sladkorja, je potrebno pričeti z medikamentozno terapijo.

lepo se imejte

Karmen Janša

Menjam 5mm iglice za 6mm iglice

$
0
0
Pozdravljeni,

Doma imam originalno zapakirane dve škatli BD 5mm iglic za mehanske injektorje (Solostar,Flexpen.....)

in bi zamenjal za dve škatli 6mm iglic.

5mm mi več ne ustrezajo.

Če je kdo za menjavo, naj mi piše: beta.raptor@live.com

lp

Gurmar - prosim za mnenje in izkusnje

Re: nosečniški diabetes

$
0
0
Pozdravljeni,

sem v 30. tednu svoje druge nosečnosti in od samega začetka na dieti. Nosečnostni diabetes sem imela tudi prvič, prav tako od samega začetka, uspešno sem ga uravnavala z dieto in v 36. tednu rodila zdravega fantka.

V tej nosečnosti mi je sladkor precej teže uravnavati kot prvič, predvsem sem veliko bolj lačna. Zaenkrat nekako še gre, res se trudim s telesno aktivnostjo, dvakrat na teden obiskujem pilates za nosečnice in vsak dan grem po večerji na polurni hitri sprehod (ker mi daleč najbolj nagaja večerni sladkor - če kdaj nisem mogla na sprehod, je bil praviloma previsok, okoli 7.0 do 7.3, ne glede na to, kaj sem jedla), včasih tudi po kosilu. Kljub temu imam v povprečju okoli 2-3 vrednosti na teden povišane. Prejšnji teden sem imela pregled tako pri diabetologinji kot pri ginekologinji. Obe sta me potolažili, da je z otrokom vse v redu, vendar se sama nekako ne morem prav pomiriti, zato se obračam še na vas. Po meritvah z UZ je punčka nekje na 77. percentili, prehiteva za približno teden dni, se na UZ ne vidijo nobene maščobne obloge, ki naj bi bile značilne, kadar ima mama neurejen KS, tako da naj bi bila velikost punčke bolj posledica genetike, ker sem tudi sama velika (174 cm). Plodovnice je primerno, sama se v nosečnosti praktično ne redim (ob zanositvi sem sicer imela nekoliko preveliko težo, cca. 69 kg, nato sem shujšala na 64,5 kg, sedaj pa sem na 68 kg), glikirani hemoglobin pa imam 5.0%, enako kot na začetku nosečnosti. Diabetologinja pravi, da je to še vedno odlično in da velikost punčke ni v povezavi z mojim KS, mene pa vseeno skrbi. Morda tudi zato, ker sem imela v prvi nosečnosti ob tem času precej nižji glikirani hemoglobin (4,6%) in manj previsokih vrednosti. Kaj menite, imam razlog za skrb? V naslednjih tednih imam namen še pojačati telesno aktivnost (lahko si bom privoščila redne sprehode po kosilu, ker bom delala s skrajšanim delovnim časom), bi morda morala tudi jesti manj? Diabetologinja pravi, da lahko jem manjše obroke na približno dve uri, če tako nisem lačna in krvni sladkor ostaja na nivoju, na kakršnem je zdaj - ker tri ure ne zdržim. Opozorila me je tudi, da je obdobje med 28. in 32. tednom nosečnosti najbolj "problematično" in da mi bo v teh tednih najtežje uravnavati KS (kar se že kaže - ne smem več jesti stvari, ki sem jih do zdaj lahko) in da naj se ne prestrašim, ampak jaz se ne morem znebiti slabega občutka.

Pa še eno vprašanje imam - ali dehidracija vpliva na krvni sladkor? Danes sem namreč jedla enak zajtrk kot včeraj, pa sem imela včeraj sladkor 5.9, danes pa kar 7.8 - prav prestrašila sem se. Res je bil danes nekoliko obilnejši, ker sem bila zelo lačna, ampak po mojih izkušnjah take razlike ne bi smelo biti; sem pa se nato spomnila, da sem danes pozabila piti in sem bila ob opravljanju meritve že pošteno žejna. Bi lahko tudi to prispevalo k višji vrednosti KS?

Vnaprej hvala za vaš odgovor!

Re: Sladkorna in bolečine na blazinicah prstov nog in rok

$
0
0
Navedeno
mojmali
pozdravljeni,
v zadnjem času se mi pojavlja bolečina v blazinicah prstov nog in rok: naj podrobneje objasnim: bolečina se pojavlja kot nekakšno "pikanje z žeblji" na blazinicah prstov na obeh nogah in desni roki medtem ko jih na levi roki ne občutim....ali je to posledica visokega sladkorja ki ga imam in ali bodo bolečine izginejo če bo sladkor padel na normalne vrednosti.....
lep pozdrav,
Pozdravljeni,
ker je pri meni tudi ugotovljena periferna nevropatija - vendar sladkorne nimam, me zanima ali obstaja način za lajšanje nevropatskih bolečin.
Sicer sem dobil Neurontin 300 mg, ampak sem ga zaradi neučinkovanja in stranskih učinkov opustil.
Sedaj sem že 2 leti brez teh tablet, je pa problem nevropatska bolečina, ki se je spremenila. Najprej je bilo tako kot navaja gospa s sladkorno, sedaj pa se je stanje spremenilo tako da čutim bolj kot da me peče koža po nartu stopala. in sicer na obeh nogah. Občasno to bolečino spremljajo nenadni boleči sunki v prste.
Zanima pa me zakaj je bolečina intenzivnejša le v ležečem ali pol-sedečem položaju?
Tudi če se uležem bočno, bolečina malo popusti, vendar nikoli popolnoma. Pekoča bolečina se tudi kaže s sopojavom občutka mrzlih nog, čeprav na otip le to niso. Posledično so noči dolge in neprespane.
Torej vprašanja:
-ali je možno da gre tudi za okvaro živčevja v predelu hrbtenjače, ker se mi bolečine pojavljajo v točno določenih položajih
-ali obstaja kakšna metoda za lajšanje teh bolečin - mogoče naravna prehrana (ne tablete).
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Občsno povišane vrednosti KS v nosečnosti

$
0
0
Lepo pozdravljeni.

Ker imam moteno toleranco za glukozo (dedno, SB imata tako oče kot stari oče), so mi že v začetku nosečnosti (prva nosečnost) izmerili sladkor v krvi na tešče, ki je bil 5.5.

Od takrat naprej sem na dieti in trenutno v 28. tednu nosečnosti. Do sedaj mi je z dieto in gibanje uspelo obdržati vrednosti KS v mejah normale. V zadnjih dveh tednih pa opažam, da imam občasno povišan KS na t ešče (4. januarja 5.6, danes 5.8, ostale dni okoli 5 ali pod 5). Po obrakih so vrednosti (z zelo redkimi izjemami) pod 6.6.

Zanima me, ali bi morala prej na kontrolo k svojemu diabetologu (imam jo 3. februarja) ali naj počakam. Ali je to občasno povečanje KS na tešče še OK, ali bi me moralo skrbeti in bi se morala obrniti na svojega diabetologa - ali že obstaja potreba po uvedbi inzulina? Vem, da je ravno v zadnji tretjini nosečnosti potreba po inzulinu največja. Torej, vaše mnenje me zanima, kolikokrat naj bo ta vrednost KS na tešče povišana, da naj skrbim in se pred kontrolo obrnem na svojega diabetologa?

Teža mi tekom nosečnosti narašča lepo - od začetka nosečnosti sem pridobila 7 kg.

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.
Prijazen pozdrav,
Maja

Re: nosečniški diabetes

$
0
0
Pozdravljeni,
vaša sladkorna bolezen v nosečnosti je glede na podatke, ki jih navajate, v redu. Trikrat tedensko preseganje krvnega sladkorja ne pomeni veliko v celotnem metabolizmu sladkorjev.
Veliko lahko naredite, kot ste tudi že sami ugotovili, s telesno dejavnostjo, Zato, v kolikor ni zadrškov s strani ginekologa, pojdite večkrat na sprehod.
Krvni sladkor je zelo dinamična vrednost, nanj vplivajo številni dejavniki, od vrste prehrane, količine, do porabe s telesno dejavnostjo, stresa in še kaj bi lahko omenila. Verjamem, da vas je nosečnice zelo strah za razvoj svojega otroka, toda tudi strah mora biti v določenih mejah. V kolikor se držite načel zdrave prehrane, se telesno gibljete, imate vrednosti krvnega sladkorja v mejah, ki jih navajate, se nimate za kaj obremenjevati. Zaradi navedenega bo vse v redu, kar se tiče sladkorne bolezni.
Zato, uživajte v nosečnosti, skrbi ob rednem izvajanju zdravega načina življenja in upoštevanja sladkorne diete, vržite v koš in tudi vaš krvni sladkor bo še nekoliko boljši.
Pa lepo se imejte

Karmen Janša

Re: Sladkorna in bolečine na blazinicah prstov nog in rok

$
0
0
Pozdravljeni,
težave, ki jih navajate, so najverjetneje posledica periferne nevropatije ob sladkorni bolezni, podobne težave pa povzročajo tudi pritiski na izhodiščne živce iz hrbtenice in tudi alkohol. Nevropatske težave ob sladkorni bolezni so hujše v mirovanju, predvsem ponoči, ko se razmigate, so manjše ali povsem izginejo (čez dan). Zaradi navedenega svetujemo čim več gibanja. Pomembno je, da imate urejen krvni sladkor, ker tako težave ne napredujejo tako hitro, kot če je krvni sladkor visok.
Glede konzervativih ukrepov je torej pomembno, da uredite krvni sladkor, da se veliko gibljete, morda lahko poizkusite tudi z masažo stopala, ob tem uporabite lahko kakšne naravne pripravke.
Ob blagi nevropatiji pogosto pomaga tioktinska kislina (Thiogamma), ki je v lekarnah v prosti prodaji.
Zdravniki se ob hujših težavah odločamo za več vrst zdravil. V kolikor Nevrantin ni imel učinka, svetujem uvedbo duloksetina (Dulsevija, Cymbalta) ali pregabalina (Lyrica, Pregabalin Krka).

Lep pozdrav

Karmen Janša

Re: Občsno povišane vrednosti KS v nosečnosti

$
0
0
Pozdravljeni,
enkrat ali dvakrat tedensko povišana vrednost na tešče, ob navedenih vrednostih po jedi, ne pomeni večje zaskrbljenosti. Kljub vsemu pa razmislite glede hrane, ki ste jo pojedli zvečer, preden je bila jutranja vrednost povišana in glede telesne dejavnosti zvečer ali proti večeru. S telesno dejavnostjo proti večeru lahko veliko naredite za jutranje vrednosti krvnega sladkorja. Lahko je to le krajši, 20 do 30 minutni sprehod ali nekaj večernih telovadnih vaj.

Lepo se imejte

Karmen Janša

Re: Gurmar - prosim za mnenje in izkusnje

$
0
0
Pozdravljnei,
čakala sem, da bi vam kdo, ki ima osebne izkušnje, odgovoril na vaše vprašanje.
Na tržišču je ogromno pripravkov, za katere opisujejo večje ali manjše, običajno pa zelo široke učinke. Kaj je za posamezne preparate oz. kot se imenujejo prehranske dodatke res in kaj ni, vam ne morem odgovoriti. Eni ljudje zagovarjajo ene, drugi druge.
Moje mnenje pa je, da v kolikor zauživate mešano, pestro in zdravo prehrano, da prehranskih dodatkov ne potrebujete. V kolikor določenih živil ne jeste, pa morate razmisliti glede določenih vitaminov in mineralov.
Seveda pa je odločitev povsem vaša.

lep pozdrav
Karmen Janša

Re: Sladkorna in bolečine na blazinicah prstov nog in rok

$
0
0
Spoštovana ga. Janša,
mogoče ste spregledali vendar sem navedel, da sladkorne nimam, alkohola pa ne uživam že vsaj 1 leto .
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Re: nosečniški diabetes

$
0
0
Pozdravljeni!

Zanima me, kakšna je aktualne vrednost merjenja sladkorja v krvi doma, torej kakšna je vrednost na tešče in kakšna 90 minut po obroku!?

Hvala!

lp

Re: nosečnost - povišan sladkor

$
0
0
Pozdravljeni,

tudi jaz bi vas prosila za nasvet. Od prvega poroda imam težave s ščitnico (sin ima 2,5 let), tako, da trenutno jemljem izmenično 50 in 75 mg Euthyroxa. Po porodu sem se tudi relativno na hitro ca. 15 kg zredila, na osnovi česar smo tudi ugotovili težave s ščitnico (teža je bolj ali manj ostala :().
Sem konec 16. tedna nosečnosti, v 10. tednu sem imela na prvem pregledu krvi sladkor 5,1 mmol/l. Res je, da sem dan prej zvečer jedla pico, vendar sem bila vmes vseeno vsaj 9 ur tešč. Ginekolog mi je priporočal, naj zmanjšam količino obrokov in povečan njihovo število, pa seveda čim manj sladkega itd. in ponovni odvzem krvi čez ca. 10 dni. Ob ponovnem odvzemu je bila vrednost 4,4 mmol/l. Vendar roko na srce me je podatek, da imam z vrednostjo 5,1 mmol/l, vsaj v skladu z novimi smernicami, že potrjeno NS tako vrgel iz tira, da sem zaradi zelo majhnih količin hrane morda na nek način umetno ustvarila rezultat.
Kakorkoli skušala sem se čim manj obremenjevati in čim bolj paziti na zdravo prehrano. Med prazniki sem se kar nekajkrat prekršila (sladkorja sicer nisem jedla od prvega pregleda naprej, ker mi niti ne manjka :), sem pa pojedla vsekakor preveč OH). Iz čiste slabe vesti in obremenjevanja sem si teden dni nazaj sama kupila merilnik in ugotovila, da mi sladkor naraste izključno ob precejšnji količini nezdrave hrane, npr. "taščina lazanja" (90 minut po obroku 6,7 mmol/l) in pica + slanik (7,3 mmol/l), razen teh dveh obrokov, v tem tednu vrednost ni nikoli presegla 6,1 mmol/l.
Po tem sklepam, da je načeloma ok, glede na to, da so vrednosti do 6,7 mmol/l?
Kar pa me je precej zmedlo je, da moje vrednosti padejo tudi pod 4 mmol/l. Zjutraj npr. 3,7 mmol/l (vrednosti merim okoli 5.45), obrok pa imam šele ca. 1 uro kasneje, ker moram vzeti tablete za ščitnico in naj za optimalno absorbcijo še ca. 1 uro ne bi jedla. Zvečer običajno po 19. uri ne jem več, ker preprosto nimam apetita.
Čez dan pa vrednosti kar zanihajo (seveda odvisno od tega kaj jem).
Danes npr. zjutraj ob ca. 8. uri - 4,3 mmol/l (imela sem relativno pozno večerjo ca. 20.30), 90 minut po zajtrku (kava z mlekom + pomaranča + pirin kruh s kefirjem) - 5,9 mmol/l, ob ca. 11.40 smo imeli zgodnje kosilo (kvinoja na način rižote s piščancem, brokolijem in bučkami) - 90 minut po obroku 3,7 mmol/l, popoldanska malica (včerajšnja rižota z belim rižem, piščancem, korenjem, bučkami, nekaj sladke smetane) - 90 minut po obroku 5,2 mmol/l in večerja (mešana vložena solata z ostankom kvinoje od kosila in nekaj olivami polnjenimi s česnom) - 90 minut po obroku vrednosti 4,7 mmol/l.
Zgodilo se je tudi, da sem imela zjutraj na tešče vrednost 3,7 mmol/l, po kosilu pa 6,1 mmol/l.
So taka nihanja normalna?
Bi se morala obrniti na ginekologa in prositi za dodatne preglede oz. napotitev k diabetologu?
Saj ne vem, partner pravi, da kompliciram :) ... ampak gre za mojega otroka :)

Aglurab

$
0
0
Pozdravljeni,

tokrat se na vas obračam z vprašanjem glede Agluraba.

No, najprej naj povem, da sem po prvem merjenju glik.hemoglobina (sredina novembra), ki je bil 8.9, zbila le tega na zavidljivih 6.1%. Bila sem na terapiji z 1x Amarylom 2 in 2x 500g Aglurab.
Kljub spremembi prehrane in vkljucitvi telesne aktivnosti so kg ostali isti, nekaj verjetno tudi na racun misic, saj sem izgubila 11cm obsega trebuha.
Sedaj mi je zdravnica odvzela Amaryl, povecala pa dozo Agluraba. Prvih 14 dni, zjutraj 1000mg, zvecer 500mg, potem pa 2x 1000mg - med drugim tudi za pomoc pri znizanju TT. Ne vem ali je prislo do pomote in ali sploh ima kaksno vezo, ampak na izvidu pise, da vzamem tablete PRED zajtrkom. Skrbi me predvsem zato, ker sem imela na zacetku zdravljenja cca.10 dni hude celodnevne slabosti. Sedaj ob povisani dozi pa na sreco samo nekaj dni.

Ker me kmalu caka operacija v splosni anesteziji me zanima kako se telo odzove na to, da zvecer pred operacijo ne smem vzeti Agluraba, naslednjo tableto pa sele dan po posegu. Sploh zato, ker imam jutranji sladkor sorazmerno visok. Tudi do 9, ponavadi pa med 7.5 in 8.5 (zdravnica pripisuje to nemirnemu spanju - smrcanje - zozane nosne skoljke). Cez dan je sladkor lepo urejen, sploh, ce imam redne in primerne obroke...po op posegu pa skoraj 24h brez hrane. Priznam da me je kar strah zapletov glede tega.

Ze vnaprej se zahvaljujem za odgovor in razlago!

Re: inzulin v nosečnosti

$
0
0
Pozdravljeni!

Danes sem v 30. tednu nosečnosti, gestacijski diabetes pa so mi diagnosticirali v 12. tednu nosečnosti. Na testu OGTT sem imela sladkor na tešče 5,2 (v prvi nosečnosti pa 5,1) in zato sem obravnavana v diabetološki ambulanti v Ljubljani. Od takrat si merim sladkor in rezultati so sledeči; po vsakem obroku (1,5 ure po obroku) se vrednosti gibljejo med 5,2 in 6,2 (nikoli nisem presegla vrednosti 6,6 mmol/l) oziroma so v 90 % vrednosti vedno pod 6,0 mmol/l. Problem je samo sladkor na tešče. Giblje se med 4,8 do 5,6. In sicer imam 4-5 x na teden vrednosti normalne (pod 5,3), 2-3 x pa presegajo dovoljeno mejo 5,3. Vrednost glikoziliranega hemoglobina je bila prvič 5,4 ; drugič 5,5 ; tretjič 5,5 ; in nazadnje 12.1.2016 5,8. Ketonov v urinu ni bilo nikoli zaslediti.
Sem pa v tem času od konca tretjega trimesečja prebolela 2 pljučnici (prejemala 2 različna antibiotika), trebušno virozo in dva prehlada. Poleg tega sem težek astmatik (jemljem Symicort in Ventolin). Že od začetka novembra imam stalno prisotne proteine v urinu (2+) oziroma po ogromno testiranjih so enkrat 0, drugič 1+, tretjič 2+, potem zopet 0, skratka stalno nihajo. Včeraj je bilo na pregledu vse bp. Res pa je, da lahko končno rečem, da sem zdrava.
Poleg proteinurije so bile tudi vse ostale težave (nespečnost, utrujenost, krči, sindrom nemirnih nog, slabost skozi vso nosečnost, itd....prisotne tudi v prvi nosečnosti.
Otrok se že od začeta razvija normalno, je po teži v 60. centili. Isto je bilo v prvi nosečnosti in deček se je rodil v 37 tednu in 6/7.

Moje vprašanje pa je, glede na to, da me diabetologinja hoče dati na kratkodelujoči inzulin (6 enot ob 22 uri), ali menite, da ga nemudoma začnem jemati (do sedaj sem bila skeptična in sem se mu odpovedala), ali menite, da še tako nujno ne ustrezam kriterijem, da bi ga morala prejemati.
Prosim za odgovor, mnenje,............sem tako zmedena, da ne vem kaj narediti.

Najlepša hvala za odgovor že v naprej in lep pozdrav,

Taja

Re: prvi znaki

$
0
0
Pozdravljeni!
Zadnje case imam zelo suha usta in zelo sem žejna. Spijem tudi do 5 l na dan. Pogosto hodim na stranišče(5-10 na dan). Obcasno se mi vrti. Zanima me ali je mogoce da imam sladkorno bolezen? Stara sem 16 let visoka 174 in imam 56 kg. Teža se mi ne spreminja.
Hvala in lp

Re: Sladkorna in bolečine na blazinicah prstov nog in rok

$
0
0
Pozdravljeni,
res sem spregledala, da nimate sladkorne. Glede na to bi vam svetovala, če ne gre za obolenje hrbtenice oz. pritiske na izhodišča živcev, da se oglasite pri svojem zdravniku in se pogovorita še o drugih možnih metaboličnih vzrokih, glede na vaše morebitne druge znake.
Lep pozdrav
Karmen Janša

Re: nosečniški diabetes

$
0
0
Pozdravljeni,
ne vem povsem, na kaj mislite. Na diagnostične vrednosti, ciljne vrednosti? Nosečnice?
Lep dan
Karmen Janša

Re: nosečnost - povišan sladkor

$
0
0
Pozdravljneni,
Najprej glede diagnoze sladkorne bolezni v nosečnosti. Vrednost na tešče je realna, če jeste običajno hrano in je diagnostična pri krvnem sladkorju 5,1 ali več mmol/l. To se pravi, da imate sladkorno bolezen v nosečnosti. Vrednost ob "merkanju v prehrani", kot ste delali pred naslednjo kontrolo, pomeni, da za urejanje sladkorne bolezni v nosečnosti ne rabite veliko, le omejitev enostavnih, hitro delijočih ogljikovih hidratov (OH) oz. OH z visokim glikemičnim indeksom (jedi in pijače, ki vsebujejo sladkor, jedi iz bele moke). Poleg tega svetujem tudi skrb za telesno težo, kontrolo ščitničnih hormonov zaradi ev. prilagoditve terapije (če jih že niste) in redno telesno dejavnost (vsaj 30 minutni sprehod, toliko hiter, da se malo preznojite). In to bo najverjetneje dovolj do poroda, da boste svoj krvni sladkor imeli pod kontrolo. Svetujem pa, da se vam krvni sladkor tudi kontrolira pri diabetologu ali pri ginekologu v laboratoriju, skupaj z glikiranim hemoglobinom.
Rada pa bi vas tudi pomirila. Če držite navedeno in so vrednosti krvnega sladkorja v ciljnih mejah (KS na tešče 5,3 ali nižje in 90m minut po jedi do 6,7 mmol/l), ni razloga za skrb. Uživajte v nosečnosti, z možem pa pojdita na sprehod in se pogovarjajta prijetne stvari.
Lepo se imejte, cela družinica
Karmen Janša
Viewing all 10058 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>